Urzadzenie diagnostyczne oberon

Czym jest kolposkop?

Kolposkop to coraz niezwykle proste urządzenie diagnostyczne znajdujące zastosowanie podczas badań ginekologicznych. Stanowi ono wyspecjalizowanym narzędziem, które dzięki połączeniu doskonałej klas układu optycznego ze specjalnym współosiowym oświetleniem daje szansę dokładnego zbadania intymnych partie ciała kobiet, narażonych na zaatakowanie przez groźne schorzenia. Za pomocą kolposkopu można dostać nawet 400-krotne powiększenie obrazu.

Kolposkop a jego użycie

Kolposkop poleca się do kolposkopii, czyli badania powierzchni szyjki macicy wraz z kanałem, a jeszcze pochwy i sromu w projektu wykrycia zmian, jakie mogłyby informować o przedklinicznych postaciach raka szyjki macicy. Liczy się, że dokładność diagnozy wykonanej przez kolposkop wynosi od 79 do niemal 97%, w zależności od jego rodzaju.

Jak wygląda badanie kolposkopowe?

Kolposkopia jest bezbolesnym badaniem prowadzonym gdy pacjentka przebywa na fotelu ginekologicznym. Na indywidualnym początku badania lekarz zakłada pacjentce specjalny wziernik samotrzymający, który umożliwia uwidocznienie pochwowej części szyjki macicy. Po jego zamocowaniu, do pochwy zaczynany jest wziernik o przezroczystych ścianach, za pomocą którego uważa się ściany pochwy i powierzchnię szyjki macicy w dobrym powiększeniu, przy intensywnym oświetleniu. Kolposkop za pomocą kamery umożliwia rejestrowanie pytania i odkrywanie go na określonym ekranie, a jeszcze zapisywanie i dawanie dla pacjentki, kiedy i do końców przygotowania dokumentacji medycznej i dania diagnozy.