Choinka tradycja wigilijna

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie słucha więc kwestii. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej także ciastka również zagranicznego typu słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka istnieje historia choinki i czemu istnieje oczywiście ważna w świątecznej tradycji?

Jest dużo teorii, które traktują o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Przedstawiam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Natomiast w chwila bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w czasie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie oddając się do teorii, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się gościa z Bogiem. Sposób ten już rozpowszechnił się na wszystek świat. Można to powiedzieć, że akurat nie ale w Polsce, ale jednocześnie oraz oryginalnych krajach Europy a w Ameryce na prawdziwa przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na powierzchni ostatnich 30 lat można stwierdzić dużą zmianę w popularności choinkowej. Tak więc, były bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były bezpośrednio wykonane łączone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie trudno było więc o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w pierwszej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jak dodatek stanowiły tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie korzystały być łączone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość kształtów oraz kolorów świątecznych ozdób jest wielka do opisania, przecież w centralnej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo jako mężczyzny, doświadczała zmian w dziedzinie trendów traktujących jej przystrajania. Przecież nie poprawiłoby się to, iż od czasu ubrania pierwszej w przeszłości choinki przez Luthera, zwyczaj tenże szczególnie szybko zakorzenił się w sztuce świątecznej także bądźmy nadzieję, że nieprędko przeminie.